Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation
English (United Kingdom)Polish (Poland)

Mówi mama, mówi tata: Odłóż piłkę, Wołaj brata. Teraz razem poczytamy, Bohaterów książek poznamy I wspólnych przygód zaznamy.

Inhalt

Odropejczycy nad Renem PDF Drukuj
środa, 27 maja 2015 15:32

Przejechali 1000 km, niedzielę spędzili na próbach w niemieckiej szkole, zmusili premiera Nadrenii Palatynatu do pozowania w polskim szaliku, obrócili w żart nieporozumienia językowe i świetnie się bawili. Uczniowie kędzierzyńskiej dziewiątki byli zaproszeni do Moguncji na obchody Święta Konstytucji. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 od wielu lat współpracuje ze szkołą w Niemczech, w Simmern, położonym w pięknej Nadrenii Palatnacie. Wspólnie zrealizowaliśmy kilka projektów edukacyjnych. Ten piękny land jest również partnerem województwa opolskiego. Obok gospodarczej i ekologicznej kooperacji, jego stałą część stanowią kształcenie i kultura.

Rok temu narodził się kolejny projekt o zaznaczeniu naszej ponad dziesięcioletniej współpracy pomiędzy szkołami podczas Dnia Konstytucji Nadrenii Palatynatu. Jego pomysłodawcą był przedstawiciel Biura Województwa Opolskiego w Moguncji, pan Przemysław Łebcuch. Zaczęliśmy więc pracować nad przygotowaniem możliwości wyjazdu dzieci do Niemiec i wspólnego programu. Udało się to zrealizować i w dniach 16-20 maja grupa najbardziej zaangażowanych uczniów wyjechała do kraju partnera.

Z premier Nadrenii Palatynatu Malu Dreyer

Głównym punktem projektu był wspólny występ polskich i niemieckich dzieci na festynie z okazji w/w święta w Moguncji przed budynkiem parlamentu Nadrenii Palatynatu. Podczas imprezy z udziałem pani premier landu Malu Dreyer, prezydenta Joachima Mertera i innych czołowych polityków była zaprezentowana współpraca tych dwóch regionów. Nasz program był wielką atrakcją, nie tylko prezentacji województwa opolskiego, ale też całego festynu. Został bardzo ciepło przyjęty i zauważony w niemieckich mediach.

Z premier Nadrenii Palatynatu Malu Dreyer

Pani premier  ciepło przywitała się z dziećmi, a te owinęły ją polskimi szalikami i w ten sposób cierpliwie i z uśmiechem pozowała do zdjęć. Młodzi Europejczycy w krótkiej scence pokazali, jak można przezwyciężyć nieporozumienia mimo różnic językowych. Nazwali siebie Odropejczykami, czyli tymi którzy mieszkają po obu stronach Odry. Zaśpiewali też razem kilka piosenek po polsku i niemiecku.

Dzieci z kędzierzyńskiej dziewiątki spędziły jeden dzień w szkole z niemieckimi koleżankami i kolegami. Mieli wspólne zajęcia sportowe i artystyczne. Ciekawość polskich uczestników przed spotkaniem była bardzo duża. Nie mniejsza niż obawa czy poradzą sobie z językiem w bezpośrednim kontakcie. Wcześniej kontaktowali się za pomocą listów i ulubionych elektronicznych  form. Dzieci jednak bardzo szybko nawiązały kontakt. W ciągu całego pobytu wszyscy doskonale się bawili i mimo krótkiego czasu, bardzo zżyli ze sobą.

Dzięki projektowi zdobyliśmy też nowe informacje o kraju sąsiada. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy na żywo zobaczyć partnerską szkołę i porównać ją ze swoją. Ważne dla wszystkich było jednak to, co ponad tematem. Wzajemne kontakty, łamanie barier językowych. Ponadto poznanie reguł kultury sąsiada. Współpraca, dążenie do wyznaczonego celu zbliża najbardziej i mam nadzieję, że uczniowie, biorący udział w projekcie, będą budowali pozytywny obraz stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. Nasza wspólna rzeka płynąc z południa na północ zbiera z obu krajów niesamowite historie i zanosi je do morza, skąd płyną dalej w świat. Tak samo młodzi Europejczycy, Odropejczycy wnieśli do swoich środowisk własne małe, ale pozytywne doświadczenie o krainie zza rzeki.

Więcej zdjęć w galerii

Poprawiony: środa, 10 czerwca 2015 18:46